New York Halleri, 9-16 Nisan 2012

 

Ne demiş büyük düşünür Madonna:

“Music, makes the people come together!” – “Müzik insanları bir araya getirir.”

Eğer şehirdeki tüm sesler müzik sayılsaydı, NY, milyonlarca insanı ve tantanası ile eşsiz bir senfoni orkestrası olurdu. Bir arada yaşamayı sevmeyen herhangi bir New York’lu olamaz diye düşünüyoruz, zira New York’ta kimi zaman adım atacak, kendinizi sıkıştıracak bir yer bile bulamadığınız zamanlar olur. Mesela subwaydeyken, aslında mecburiyetten yanınızdakinin müziğini dinliyorsunuzdur veya kötü tasarlanmış- hoparlör olmaya özenen- kulaklıklar yüzünden. Bir kere de kendi playlistinizden çıkıp, başkalarının müziğini dinlemek fena fikir olmasa gerek!

Şimdi geçelim müzikten medyaya…

 

Paley Center for Media

Paley Center for Media

Eskinin “Museum of Television and Radio”su, şimdi Paley Center for Media’sı!

Cana yakın çalışanları, rahat ortamı ve bilgisayarlı kütüphanesiyle Paley Center for Media, NY’ta gözden kaçan bir değer esasında! Hiç durmadan eski komedi şovlarını veya özel gösterimleri döndüren sinema salonuna girdiniz mi bir daha çıkamayacaksınız. Amerikalılar öncü oldukları medya ve TV tarihlerine de sahip çıkmakta geri kalmıyorlar. 2010 senesinde John Lennon’un 70. yaşına atıfta bulunan “A Tribute to John Lennon” sergisini ve film gösterimlerini yakaladığımız bu güzel yeri mutlaka görmelisiniz.  Hem üstünde “Mavi Ay” dizisinin fotoğrafı olan 1989 senesinden TV Guide dergisini başka nereden bulacaksınız allah aşkına? Tabii ki Paley’in küçük mağazasından.

Adres: 25 W 52nd St # 6  New York, NY 10019

*

Hazır buralardayken, “Ne var ne yok?” diye Radio City Music Hall’a uğramaya ne dersiniz?

Radio City Music Hall

Zarkana

Radio City Music Hall’un programı dolu mu dolu. Ya siz ne alemdesiniz?

Dünyanın en egzantrik sirki Cirque De Soleil Türkçe adıyla Güneş’in Sirki, Zarkana‘sıyla Haziran’da burada olacak. Biletler tükenmeden alınmalı ve bu şov mutlaka kaçırılmamalı! Geçtiğimiz sene Saltimbanco’sunu izlediğimiz sirk, bizi İstanbul’da büyülemişti. Renkler, danslar, sahnenin estetiği derken, kendimizden geçivermiştik. Şimdi şanslı olanlar New Yorker’lar ve NY’ta olanlar ve biz onları hafiften kıskanır gibiyiz. Ne diyelim? Güneş onlarla olsun!

Adres: 6th Avenue between 50th street and 51st street.

 

*

Amerikalılar ne acayip insanlar! Ruhlarında girişimci DNA’larının izlerini taşıdıkları belli. Geçtiğimiz hafta Mad Men’den dem vurmuştuk. Madison Avenue’lara kadar gidip, şehrin en reklam kokan yerine ait en iddialı dizisi Mad Men izlenmezse olmaz demiştik. Gelin görün her gün yeni bir icat çıkaran ve kanı kaynayan Amerikalılar bakın bu sefer ne yapmışlar?

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=EQ0iex_xoQ0[/youtube]

Reklam aleminde konkur (ing. Pitch) olarak bilinen, bir reklamverenin, reklam ajansı seçme sürecini alıp  The Pitch adlı bir yarışma haline getirmelerini tabii ki beklemeliydik. Zira geçtiğimiz yıl, sanat yarışması bile yapılan Amerika’da, kim bilir nelerin yarışması yapılacak diyerek kendimizi NY’un bahar yorgunu ama bir o kadar da rekabet kokan atletik havasına bırakıveriyoruz.

*

 Zarkana‘nın hikayesi

Bu arada eklemeyi unutmayalım. Cirque De Soleil’in her gösterisinin hikayesi farklıdır ve hikayeler fantastik öğelerle bezelidir. Zarkana’nın büyüleyici hikayesinde bir sihirbazın hem sevgilisini hem sihir gücünü kaybedişi vardır. Terkedilmiş bir tiyatroda, etrafı sürreal yaratıklarla çevrili haldeyken, tanrılara yalvarması ve yitirdiklerini geri istemesidir asıl mevzu. Görsel bir şölen olacağı kesin!

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=2FRZfjEoSVw[/youtube]

Güzel bir NY haftası dileriz!

Şehir Halleri, aysegulekinci.com

Share on facebook
Share on Facebook
Share on twitter
Share on Twitter
Share on pinterest
Share on Pinterest
Share on whatsapp
Share on WhatsApp

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment

PAYLAŞ: 

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on email