Julian Assange: “Kriptogate ile ülkelerin iklimi değişecek”

Julian Assange: “ Kriptogate ile ülkelerin politik iklimleri değişecek”

WikiLeaks depremlerinin mimarı Julian Assange, Türk basınından sadece Ayşegül Ekinci’ye konuşurken, hurriyet.com.tr’ ye bilinmeyen yönlerini açıklamıştı. Çok merak edilen bu röpörtajda, nasıl yersiz, yurtsuz yaşadığından, hakkında çıkan asılsız haberlere kadar, bir çok konuda sansürsüz konuşan WikiLeaks’in kurucusu, şimdi de kendi deyimiyle

“ Kriptogate” skandalı için yine Ayşegül Ekinci’ye  önemli mesajlar içeren bir açıklama yaptı.

 Bay Sızıntı “ Belgeler içeriden sızdırıldı”

Savaş suçları, hükümet ve şirket yolsuzlukları gibi bir çok skandalı içeriden yayınladığı belgelerle dünyaya duyuran WikiLeaks internet sitesinin kurucusu Julian Assange, Irak Savaş Günlükleri’ni yayınladığı gün, Londra’da bir araya gelmiştik. Aylardır bir dedektif gibi peşinde olduğum Julian Assange, o gün  “ Türkiye’ yle  çok ilgiliyim. Elimde  Türkiye ile ilgili bir çok belge var. Ancak bu belgelere hakkını vermek için Türkçe bilen tercümanlara ihtiyacım var ” demişti.

Gazeteci refleksiyle, Irak Savaş Günlükleri’ni yayınlayan Julian Assange’ a, Türkiye ile ilgili ne gibi belgelere sahip olduğunu sorarken  aldığım yanıt  oldukça manidardı. Julian Assange, Türkiye ile ilgili pek çok başlık altında, çok sayıda belgeden bahsediyordu.

“ Başrol oynamak değil oyunun oynayan adam olmak isterim” diyen Assange ile tarihin en büyük elçilik kriptolarının günışığına çıktığı “ Kriptogate” skandalının açıklanmasına kadar geçen sürede, iletişimimiz hiç kopmadı.

WikiLeaks internet sitesine yapılan çeşitli baskılara ve hakkında açılan davalara karşı, New York Times, The Guardian, El Pais, Der Spiegel, Channel 4 gibi önemli basın organlarının desteğini alan WikiLeaks, belgelerin yayınlanmasının ardından, yaptığı açıklamada belgelerle birlikte  ülkelerin politik iklimlerinin değişeceğini işaret etti.  Assange, içerik olarak Irak Savaş Günlükleri’nin 7 katı büyüklükte informasyon taşıyan, “ Kriptogate” belgelerinin, ABD Hükümeti içerisinden, etik dış politikaya inanan, cesaretli ve iyi kişiler tarafından sızdırıldığına dikkat çekti.

Önümüzdeki günlerde yayınlayacağı belgelerin aylarca konuşulacağına dikkat çeken Julian Assange, önceki gece yayınlanmaya başlayan elçilik kriptoları ile ilgili şunları söyledi:

“ Bu belgeler kapalı kapılar ardında yaşananları sergiliyor”

Bu belgeler, ABD politikalarının görünen yüzü ve kapalı kapılar ardında yaşananları sergilerken, görünen ve gerçek arasındaki çelişkiyi açıkca sergiliyor.

Demokratik yaşamın gereği olarak vatandaşlar, hükümetlerin kendi fikirlerini yansıtmalarını isterler. Bu nedenle kapalı kapılar ardında neler olduğunun bilinmesi, her vatandaşın hakkıdır.

Amerika’da okul çağına gelen her çocuğa, ilk başkan George Washington’un yalan söylemediği öğretilir. Eğer, George Washington’dan sonra gelen diğer başkanlar ve yönetimler, bu ilkeye uysaydı bugün açıkladığımız belgeler sadece bir utanç olurdu.

Oysa, ABD yönetimi, diğer ülke hükümetlerini bu belgelere karşı uyararak aslında belgelerin güç kazanmasını sağlıyor.

“ Belgelerle  ülkelerin politik iklimleri değişecek”

“ Elçilik Dosyalarını” önceki gece yayınlayarak büyük ses getiren WikiLeaks’ın kurucusu ve sözcüsü Julian Assange, içerik olarak oldukça kapsamlı olan yeni belgelerin anlaşılıp, sindirilmesi için farklı bir strateji izleyip,  bu belgeleri bir anda değil parti parti  yayınlayacağını ifade etti.

Assange bu konudaki stratejisini şöyle açıklıyor: “ Site, bu belgeleri önümüzdeki aylarda yayınlamaya devam edecek. Belgelerin içerikleri ve coğrafi dağılımları çok geniş.  İnsanların, belgeler açıklandıkça bu belgeler üzerinde konuşup, tartışmasını istiyoruz. Onca belgeyi biranda vermek, içeriğin önemi açısından büyük haksızlık olurdu. Bu nedenle belgeleri kademeli olarak, parti parti  yayınlayacağız .”

“ Belgeler korkunç sinizm ve kötüye kullanımı gösteriyor ”

“ Belgeleri sızdıranlar reform yapmak istiyor”

Washington’un, dünyanın çeşitli bölgelerindeki 274 büyükelçilikle yaptığı yazışmalardan oluşan, “ Kriptogate” dosyasındaki belgelerin hükümet içinden cesaretli ve iyi insanlar tarafından sızdırıldığına dikkat çeken Julian Assange  şöyle devam ediyor:

“ Belgeler, korkunç diplomatik sinizm ve kötüye kullanımı gösteriyor. Bununla birlikte, bu belgelerin sızdırılması hükümetin içinde etik dış politikaya inanan iyi ve cesaretli insanların olduğunu da gösteriyor.

Belgeleri sızdıranlar, çalıştıkları kurum içinde reform olması için mücadele ediyorlar. Bu belgeler, cesaretli insanların güçsüz olmadığını gösteriyor. Asıl reformu yapacak dünyanın bu belgelere vereceği karşılıktır.

Önümüzdeki haftalarda, bir çok ülkenin politik iklimindeki değişimleri göreceğiz. Sindirme ve yön şaşırtma politikasının bir parçası mı olarak mı kalacaklar, yoksa reform yapmak için yakaladıkları fırsatı değerlendirecekler mi?”

En çok dış politika konuşulmuş

“ Kriptogate” dosyaları 28 Aralık 1966 ile 28 Şubat 2010 tarihleri arasındaki dönemi kapsıyor. Bu belgeler, 274 büyükelçilik, konsolosluk ve diplomatik birimlerin yaptığı orijinal kriptolardan oluşmakta.

Bu belgeler arasında en çok konuşulan konular;

-Dış Politika ilişkileri: 145,451 belge

-İçişleri ile ilgili: 122, 896 belge

-İnsan Hakları: 55,211 belge

-Ekonomik Şartlar: 49,044

-Teröristler ve Terör: 28,801 belge

-Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi: 6,532 belge

Ayşegül EKİNCİ/LONDRA

Share on facebook
Share on Facebook
Share on twitter
Share on Twitter
Share on pinterest
Share on Pinterest
Share on whatsapp
Share on WhatsApp

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment

PAYLAŞ: 

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on email