New York halleri, 1-8 Şubat 2012

Biz Türkler Balkanlar’dan gelen soğuk hava dalgası olmazsa kış havasına bir türlü giremeyiz,  ve nedendir bilinmez kışı bir türlü de bitirmek istemeyiz. Mart’ın sonuna kadar kapılardan bakıp, kazma ve küreklerimizi yakmak üzere hazır eder ve mochalarımızı yudumlarken bozacıları yad etmeye bayılırız. Çünkü kış eskiye dönüştür, çünkü kış bozaların ve  boz ayıların mevsimidir.

New Yorker’lar da hiç çaktırmazlar ama çoğu geçmişe bayağı bir bağlıdır. Eski ve yeni adetleri kendilerine göre harmanlamaya bayılırlar! Çok da çılgındırlar. Bu kış günü ayaklarında parmak arası terliklerle bakkala gidiverirler mesela. İnsan, NY’ta deliliklerden fazlasıyla nasibini alır ve her zaman çok eğlenir.

Bu yazıyı babaannesinin ördüğü hırkayla NY sokaklarını arşınlayanlara, delilere ve çim adamlara adıyoruz! Gökdelenlerin arasında sıkı giyinin evladım, aman sakın üşütmeyin!

Frank Sinatra İstanbul’da olsaydı, taşı toprağı altın şehrimize kim bilir ne methiyeler düzerdi. Ama kendisi Amerikalı ve New Jersey’li – neredeyse yarı New York’lu olduğundan kendi memleketine yatırım yapması doğal. “I wanna be a part of it, NY NY!”, yani “New York’un bir parçası olmak istiyorum!” diyerek, onca insanı bu taşı toprağı gökdelen şehre hasta etti. Her yıl binlerce turist, “I LOVE NY!” nidaları arasında şehrin markalaşmasına katkıda bulundu. Şehir markalaşınca, içinde barındırdığı markalar da kendini daha bir gösterir oldu. Örneğin; artık ölmeden önce gidilmesi gereken bilmem kaç yer arasında yer alan Times Square’deki M&M Dünyası…

Buralara kadar gelmişken bu dünyaya girmeli, kendinizi kaybetmeden de geri dönmemelisiniz. Bu şeker dolu dükkanda kendinizden geçeceksiniz. Bu arada, M&M’leri mideye indirdikten sonra ve bir sonraki hot dogunuzdan az önce midenize zaman tanımayı sakın unutmayın!

Ve bir ipucu: İkinci kattaki çalışanlar, M&Mleri elinize döküp oracıkta ağzınıza attığınızda hiç bir şey demiyorlar! Belli ki çocuklaşanların halinden pek iyi anlıyorlar!;)

Adres: M&M’s World, 1600 Broadway, New York City, NY 10014

 

 Ready, Set, Novel! 

Bu kitap ortalığı karıştıracak çünkü artık herkes yazar olacak!  Olur da NY’a uçarken aklınıza üşüşen fikirlerden yeni romanınızı yazmaya başlarsınız, aman biz size engel olmayalım — ve hatta yardımcı olalım.  3 yazar birleşip,”Bir romanın hazırlık aşamasında neler yapılmalı? – Bir roman en rahat nasıl yazılır” ın kitabını çıkarmışlar. İçerisinde karakter yaratmaktan, kurguyu oluşturma ipuçlarına kadar, roman yazmaya dair her şeyi bulabileceğiniz bu kitabı, Amazon’dan ısmarlayabilir ya da İstanbul’da Akademi Kitabevi’nden bulabilirsiniz.

NY’tayken ise romanlık, hikayelik, ibretlik bir çok şeye tanık olacak ve şehrin doğal ritmine kendinizi kaptırdıkça köşe bucaktan acayip hikayeler çıkaracaksınız. Yaşadıklarınızı yazsanız roman olur, bizden söylemesi!

New York uçağı kalkışa hazırdır. Bavullarında bozalarıyla uzaklara gidecek olanlara iyi yolculuklar diliyoruz. Ve sizi, New York’ta olsanız da olmasanız da iyice havaya sokacak parçayla yazımızı bitiriyoruz!

Alicia Keys’den geliyor: Empire State of Mind, efendim.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=0UjsXo9l6I8[/youtube]

 

Kendinize iyi bakın!

 

 

Share on facebook
Share on Facebook
Share on twitter
Share on Twitter
Share on pinterest
Share on Pinterest
Share on whatsapp
Share on WhatsApp

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment

PAYLAŞ: 

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on email