Oltaya Asılı Kız Dünyaca Ünlü Hakkasan’da Menü Değiştirtti

Sırtına olta taktırdı, Hakkasan’da köpekbalığı çorbası menüden çıkartıldı

‘Sırtım kanadı ama acı geçici, benim mesajım kalıcı’

Geçtiğimiz günlerde hayvan haklarını desteklemek ve köpekbalığı avcılığını protesto etmek için ünlü kozmetik firması Lush’ın, Londra’nın ünlü Regent Caddesi’ndeki mağazasının vitrinde omuzlarından oltaya takılmış halde on beş dakika asılı kalarak herkesi şaşırtan ve bir anda gündeme oturan genç kız, ‘ sırtım acıdı ama verdiğim mesaj amacına ulaştı. Dünyaca ünlü Hakkasan Restorant’da köpekbalığı çorbası menüden çıkartılmış. Bu çektiğim acıya değdi’ dedi.

Sırtına taktırdığı oltalar ve kanayan derisine rağmen, objektiflere gülümseyerek poz veren Alice Newstead’in ilginç protestosu dünya basınına yansıdıktan sonra, telefonunun hiç susmadığı anlaşılırken, Ayşegül Ekinci’ye konuşan genç kız bu kadar tepki alacağını tahmin etmediğini itiraf etti.

Çektiği acının geçici olduğunu hatırlatan 26 yaşındaki gösteri sanatçısı genç kız, bu protestosundan ailesinin de haberinin olmadığını ve annesinin televizyonda gördüğü kızıyla gurur duyduğunu söyledi. ‘ Köpekbalıkları tehlikeli hayvanlar olarak bilinir ama sadece Londra’da bu yıl 26 genç başka gençler tarafından öldürüldü. Dünyada hergün onbinlerce insan çeşitli sebeplerden ölüyor, oysa köpekbalıklarının öldürdükleri canlı sayısı binde birdir’ diyen Alice Newstead, ilginç protestonun ardından dünyanın bir ucundan röpörtaj teklifi aldığını da itiraf etti. ‘ Ben kendimi reklam etmek için omuzlarımdan oltaya asılı kalmadım’ açıklamasını yapan genç kız, haberlere konu olan kampanyanın perde arkasını şöyle açıkladı.

“Lush firmasında daha önce 2 yıl çalıştım. Firmanın, hayvan haklarını destekleyen bir duruşu vardır. Bu doğrultuda köpek balıklarının yakalandıktan sonra yüzgeçlerinin kesilip suya geri bırakılmasını protesto eden bir kampanya başlatıldı. Kampanya sorumlusu Andrew Butler beni arayarak, bize yardımcı olur musun? diye sordu. Amaç önce benim köpek balığı kıyafeti giyerek mağazanın vitrininde kalmamdı. Ancak, vitrin küçük olunca ne yapacağımıza karar veremedik. Bu arada ben 3 yıldır vücudumdan asılarak gösteri amaçlı çalışmalar yapıyorum. Burada kullanabileceğimi düşündüm. Ve uyguladık. Sırtımdan oltaya asılarak vitrinde kaldım. Ancak bu kadar ses getireceğini tahmin etmedik’.

Türkiye’ye gösteriye gidecektim iptal edildi

Gösteri sanatçısı Alice Newstead,  çok ses getiren ‘böyle de protesto olur mu?’ dedirten protestosunun amacına ulaştığını da söylemeden geçemiyor. Sırtında kalan delik izlerinin geçici olduğunu vurgulayan genç kız, ‘ Acı insan beyninde başlayıp, biten bir olay. Hayvan haklarını korumak için çalışmalıyız. Benim protestom insanların ilgisini çekti. İşte bu nedenle mutluyum. Constant Elevation isimli bir grubumuz var. Burada bu tür gösteriler için çalışmalar yapıyoruz. Her yıl milyonlarca köpekbalığı öldürülüyor. Ben omuzumdan asılarak acı çekmişim, bu çok da önemli değil’ dedi.

Vücudundaki birbirinden ilginç dövmelerle dikkat çeken genç kızın, göğsünde de olta izleri olduğu anlaşıldı.Kendisine yönelttiğimiz soru üzerine, ‘ göğsünden de asılarak çalışmalar yaptığını doğrulayan’ genç kız, bir proje için önümüzdeki günlerde Türkiye’ye geleceğini ama bu projenin son anda iptal edildiğini açıkladı.

Vitrinde kaldığı süre içinde yüzlerce meraklı bakışın hedefi olduğu söyleyen Alice, ‘ insanlar böyle ilginç olaylara önce tepkisiz kalıyor, ama daha sonra sizin kendilerine iletmek istediğiniz mesajı alıyor. Protestom boyunca, belki yüzlerce göz bana garip baktı ama ben kurtaracağım onlarca hayvanı düşünerek, kendimi rahatlattım’ dedi.

 

Ayşegül EKİNCİ/LONDRA

Share on facebook
Share on Facebook
Share on twitter
Share on Twitter
Share on pinterest
Share on Pinterest
Share on whatsapp
Share on WhatsApp

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment