Rhys Ifans çocukluğunda kalmak istiyor

Rhys Ifans: ‘ Dün gece kebap yedim. Umarım kokmuyorum’

 

Rhys Ifans: ‘ Keşke çocukluğumuzda kalsak’

Notting Hill filmindeki unutulmaz Spike karakterinin ardından, sayısız filmde karşımıza çıkan deli dolu, hippi görünüşlü Welsh kökenli aktör Rhys Ifans, İstanbul’u çok merak ediyormuş. Türk kebabı düşkünü olan Rhys Ifans, röpörtaj öncesi, ‘ Dün gece kebap yedim. Umarım sana kokmuyordur’ diye espri yaparken, ekledi: ‘ İstanbul’u çok merak ediyorum. Sırf kebap yemek için bile gidebilirim’.

Nanny Mc Phee Büyük Patlama filminde, üçkağıtçı Amca Phil’i oynayan, Rhys Ifans ele avuca sığmaz görüntüsünün altında, oldukça duygusal biri. İşte, filmle ilgili söyledikleri:

-Nanny McPhee nasıl bir film? Bu filmde oynamanızın sebebi neydi?

Rhys Ifans: Bu tür hikayeler çocuklar için ‘ learning tool- öğrenmek için araç’. Ben çocukluğumda böyle hikayelere çok düşkündüm. Yani, İngiliz tarihinin ‘ olmazsa olmazları’ bu masallar. Bu nedenle, yönetmen Susanna White’den teklif gelince, senaryoyu okudum ve hemen evet dedim.

Kendimi, çocukluğumda babamın dizlerinin dibinde onun ten kokusunu içime sindirirken buldum. Bu filmde oynamak beni çocukluğuma götürdü. Bir çok sahnede çocukluk anılarımı yaşadım.

-Çocuklarla oynamak kolay mı? Onların rol yapmasını beklemek etc?

Rhys Ifans: Çocuklar herşeye inanıyorlar. Onlar masum ve yetişkinler gibi kuşkuyla bakmıyor herşeye. Keşke çocukluğumuzda kalsak. Film setine gelince, yetişkin ya da çocuk farketmiyor. Oyuncu oyuncudur bana göre.

– Sizi Notting Hill filmiyle tanıdık. Sonrasında çok farklı karakterlerle çıktınız karşımıza. Ciddi bir hayran kitleniz var. Bu popülerlik sizi etkiledi mi?

Rhys Ifans: Bak sana bir hikaye anlatayım. Yıllar önce, Güney Londra’da Clapham’dayım. Bir arkadaşımla birlikte içip, sarhoş olduk. Ayakta zor duruyoruz. Cebimizde beş kuruş yok. Bir çocuk filmine gittik. Etrafımızda yüzlerce çocuk var. Film başladı, o gürültü yapan çocuklar da tam bir sessizlik oldu. Ben ise ağladım.

Ben hala, Wales’den gelen o adamım. Hiç bir şey beni değiştirmez. Zaten, yaşadığımız olumsuzluklar bize fazla gelen, sindiremediğimiz, hazmetmediğimiz şeyler yüzünden. Benim felsefem 4 kelime. ‘ İyi ol, kötü olma’.  Gerisi boş.

-Çocuklu kadınların, hem kariyer yapıp hem de ailelerine bakması. Sanki onların işi daha zor gibi. Bu konuda neler düşünüyorsunuz?

Rhys Ifans: Tek kelime. Aile kavramı artık önemini yitiriyor. Hatta ölüyor. Bizim çocukluğumuzda, babalarımız işe giderdi. Çocuklar da okula. Çocuklar okuldan eve dönünce, evde annelerini bulurlardı. Annenin elleriyle yaptığı keki yemek başka birşeydi.  Artık herşey değişiyor. Herşey otomasyon. Farklılık kalmadı.Teknoloji neredeyse çocukları da işe gönderecek.

 

Ayşegül EKİNCİ/LONDRA

Share on facebook
Share on Facebook
Share on twitter
Share on Twitter
Share on pinterest
Share on Pinterest
Share on whatsapp
Share on WhatsApp

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment

PAYLAŞ: 

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on email