THY Müdürü’nün Japonya Aşkı

Japonya’ya giden THY yetkilisinin hayatı nasıl değişti?

Hikayeler vardır: Şaşırtır, merak uyandırır, sevindirir, üzer, ‘hay Allah’ dedirtir. Daha neler neler. Her birimizin hikayesi birbirinden farklı, birbirinden özel. Bizi biz yapan hikayelerimiz ve onlara nasıl baktığımız. Geçen gün Londra’nın tanınmış simalarından THY Eski İdare Müdürü Güneri Ertencan’ı gördüm. İster Londra’da olun ister başka bir yerde, Londra ile ilgili sorunlara anında çözüm bulan Güneri Bey’in parmağında yüzük, gözleri başka bakıyor. Belli ki bunca yıl sonra ‘ biri’ kalbini çalmış, tam da nasıl oldu derken..Öyle bir hikaye çıktı ki, tam filmlik.. İşte filmlere konu olacak ‘ EVLİLİK ÖYKÜSÜ ’..

THY’nin Londra Bürosu’nda yıllarca idare  müdürü olarak görev yapan, Londra’nın tanınmış simalarından Güneri Ertencan, yirmi yıl önce gittiği Japonya’ya aşık olunca bir Japonla evlenmeyi kafasına koydu. Çalışmaktan vakit bulamayıp 50 yaşına kadar hiç evlenmeyen emekli THY yetkilisi, Japonya’yı gördükten sonra  Japon bir kadınla evleneceğini rüyasında bile görünce, kaderini beklemeye başladı.  Japonya’ya ilk gidişinden tam 20 yıl sonra rüyasında gördüğü gibi Japon Hiroko(44) ile geçtiğimiz günlerde Londra’da evlenen emekli adam, filmlere konu olacak ilginç öyküsünü Hürriyet’e anlattı.

‘Japonları tanıdım, Japonla evleneceğim dedim’

Doğma büyüme İstanbul’un Üsküdar’a bağlı İhsaniye semtinden olan Güneri Ertencan, 1967’de geldiği Londra’da 1981 yılında, THY’de çalışmaya başladı. O günlerde THY Londra Bürosu’nun kuruluş aşamasında olduğunu hatırlatan işkolik  Güneri Ertencan şunları dedi: ‘ 80’li yılların başında Londra şimdiki Londra değildi. O zamanlar, THY’nin bürosunda onbeş kişi çalışıyordu. Ben THY’de çalışmaya başladıktan sonra, bir çok yeniliğe adım attık. Gençliğin verdiği enerjiyle hiç durmak bilmeden neredeyse gece gündüz çalışıyordum. Evlilik hiç aklıma gelmiyordu, aslında vakit de yoktu. Bir de, Londra odaklı pek çok işe ben baktığımdan zaman nasıl geçti anlayamadım.

Bu arada, THY Londra Bürosu 2’ci Müdür olarak çalışan yakın arkadaşım yeni açılan THY Tokyo Şubesi’nin başına geçti ve beni Japonya’ya davet etti’.

Japonya davetine de bir türlü ‘ evet’ diyemeyen Güneri Ertencan, sonunda yaz tatili için arkadaşının yanına Tokyo’ya gider. ‘ Bir seyahatla insanın hayatı mı değişir?’ sorusuna ‘ hem de nasıl’ diye yanıt veren THY Londra’nın eski İdare  Müdürü, Japonya’ya adım attığında çok etkilenir. ‘ Çok düzenli, temiz, medeni ölçülerin yüksek olduğu bir ülkeydi. Tesadüfen tanıştığım  Japon bir aile bana o kadar misafirperver davrandı ki,  5 kuruş harcamama izin vermeden Tokyo’dan Kyoto’ya götürüp 1 hafta misafir ettiler’ diyen Güneri Ertencan  rüyasında da Japon eşi olduğunu görünce filmlik evlilik öyküsü örülmeye başlamıştır artık..

Japon eşimle Londra’da Türkler’in yoğunlukta yaşadığı Haringey’de tanıştık

THY Londra’dan emekli Güneri Ertencan’ın filmlere konu olacak evlilik hikayesi, daha da ilginçleşiyor. Çünkü Güneri Bey, eşini Japonya’da değil  Londra’da Türkler’in yoğunlukta yaşadığı Haringey bölgesinde buluyor. Londra’nın Heathrow Havalalanı’nda Seyahat Sigortası Temsilcisi olarak çalışan Hiroko Kuroiwa ile alışveriş yaparken tanışan  Ertencan, çok geçmeden evlilik yolunda planlarını yaptı.

Geçtiğimiz ay Japon aşkı Hiroko Kuroiwa ile Londra’da evlenen THY eski İdare Müdürü şimdi çok mutlu. Hala şaşkın olan Japon eşi Hiroko Kuroiwa ise evliliğin çok güzel bir duygu olduğunu söylerken, Japon ve Türk kültürlerinin birbirine çok benzediğini ifade ediyor. Türkiye’ye ve özellikle İstanbul’a hayran olan Japon eş, ‘ Bana kalsa İstanbul’da yaşarım’ diyor.

Ayşegül EKİNCİ/LONDRA

Share on facebook
Share on Facebook
Share on twitter
Share on Twitter
Share on pinterest
Share on Pinterest
Share on whatsapp
Share on WhatsApp

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment

PAYLAŞ: 

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on email